Свободно форумче
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Определиха как ще пишем на латиница

+2
why_m3
Ballin-Admin
6 posters

Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Определиха как ще пишем на латиница

Писане  Ballin-Admin Пет 31 Юли 2009, 00:25

Законопроект, който урежда правилата за транслитерацията - предаване на буквите от българската кирилска азбука чрез латински букви, приеха депутатите на първо четене.
Вносител на проекта е Министерският съвет, съобщи БТА. Съставителите и издатели на речници, енциклопедии, учебни, рекламни и други справочни материали ще са длъжни да се ръководят от правилата за транслитерация, установени в законопроекта.
Буквеното съчетание "дж" да се изписва и предава на латиница като "dzh
"ьо" като "yo";
"йо" като "yo",
предвижда проектът. Буквеното съчетание "ия", когато е в края на думата, ще се изписва и предава чрез "ia". Буквата "ъ" ще се изписвa на латиница като "а",
"ь" като "y",
"ю" като "yu",
"я" като "ya"
и "ж" като "zh". Буквата "ц" в латинска версия ще е "ts",
"ч" ще е "ch",
както и "ш" и "щ" съответно "sh" и "sht".
Географските термини: планина, равнина, низина, плато, град, село, река, езеро, залив и др., които са част от географско име, ще се транслитерират, като Стара планина на латиница се изписва Stara planina, Атанасовско езеро - Atanasovsko ezero. Географските термини, които не са част от географското име, ще се превеждат според правилата на езика, избран за превод, например Нос Емине ще се изписва като Cape Emine (за английски превод).
Прилагателните "северен", "южен", "източен", "западен", "централен" и др. подобни, когато влизат в състава на географското име, също ще се транслитерират. Централен Балкан ще се изписва на латиница като Tsentralen Balkan, София-юг - Sofia-yug, Перник-север" - Pernik-sever[b]. Транслитерацията на съставни имена ще се съобразява с правилата на българския правопис, предвижда новият закон. Например [b]Златни пясъци ще се изписва като Zlatni рyasatsi, Горна Оряховица[b] като [b]Gorna Oryahovitsa. Небългарските собствени имена с латински произход ще се изписват с оригиналното им име на латиница. Небългарските собствени имена с друг произход ще се изписват съгласно системата за транслитерация на съответния език.
Контрол по изпълнението на закона ще изпълнява министърът на държавната администрация. Предвидена е глоба от 100 до 400 лв. за длъжностно лице, което не изпълнява задължения по този закон, и имуществена санкция в размер от 500 до 1200 лв. за юридическо лице. Предвидената глоба за физическо лице е от 100 до 300 лв. Санкция от 100 до 400 лв. за физическо лице, което разпространява или предоставя материали, данни и информация в нарушение на предписанията, предвижда още законопроектът за транслитерацията. На юридическо лице, извършило същото нарушение ще се налага имуществена санкция в размер от 200 до 800 лв. При повторно извършване на нарушение по този закон глобата или имуществената санкция се налага в двоен размер.
· Коментари (64) · До 1000 лв. глоба за неправилен български · В Брюксел изписаха Balgarja и Sofija
Ballin-Admin
Ballin-Admin
Admin

Брой мнения : 90
Join date : 28.07.2009
Age : 32
Местожителство : Плевен

http://www.TupacBg.com

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  why_m3 Пет 31 Юли 2009, 00:35

Не съм съгласен с j - Я

why_m3
Мегафен
Мегафен

Брой мнения : 181
Join date : 30.07.2009

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  desity_06 Пет 31 Юли 2009, 00:38

Повечето ги пиша по различен начин Определиха как ще пишем на латиница 41866 ...
desity_06
desity_06
Мегафен
Мегафен

Брой мнения : 234
Join date : 29.07.2009
Age : 27
Местожителство : 0блаЦиите бя {}

http://sme6no.net/user/desity_06

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  why_m3 Пет 31 Юли 2009, 00:39

Аз го пиша така : q

why_m3
Мегафен
Мегафен

Брой мнения : 181
Join date : 30.07.2009

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  niki99 Съб 01 Авг 2009, 21:12

Аз и плюс това вече по-малко пиша на латица. Определиха как ще пишем на латиница 102641 Ако когато пиша на лат няма да пиша тай. Определиха как ще пишем на латиница 41866
niki99
niki99
Фен
Фен

Брой мнения : 66
Join date : 29.07.2009
Age : 93
Местожителство : Бургас

http://sme6no.net/user/niki99

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  BvB Чет 13 Авг 2009, 20:17

Се ми е едно. И без това не пиша на латиница Определиха как ще пишем на латиница 255654
BvB
BvB
Мегафен
Мегафен

Брой мнения : 148
Join date : 04.08.2009

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  Greeny Пет 14 Авг 2009, 02:21

И аз, и аз, и аз
Greeny
Greeny
Мегафен
Мегафен

Брой мнения : 193
Join date : 04.08.2009
Age : 29
Местожителство : In your fear xD

Върнете се в началото Go down

Определиха как ще пишем на латиница Empty Re: Определиха как ще пишем на латиница

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите